Błędy mediów w jednym miejscu dodawaj, oceniaj, komentuj
Zagłosuj
2
Czy metro może być naziemne?
Gazeta Wyborcza, dodatek "Witamy ekstra", 28 grudnia 2012. Artykuł o inwestycjach, fragment o budowie szybkiej kolei miejskiej w Trójmieście.

"(...) nowa linia kolejowa łącząca Gdański i Gdynię z lotniskiem (tzw. druga nitka trójmiejskiego metra naziemnego)".

Zastanawiam się, czy określenie "metro naziemne" jest poprawne. Słownik języka polskiego PWN definiuje "metro" jako "podziemną, elektryczną kolej miejską".

Sprawa więc dyskusyjna, zapraszam do formułowania opinia na ten temat w komentarzach.

3 komentarzy

 1. macol napisał 2012-12-28 10:34:58
  Z Wikipedii: "Metro (fr. métro) – miejski system elektrycznego transportu pasażerskiego o dużej przepustowości i wysokiej częstotliwości pracy, który jest całkowicie niezależny od innych środków transportu oraz bezkolizyjny, ponieważ jeździ na oddzielnych torach i posiada specjalną sygnalizację. Szybkie systemy transportu zazwyczaj przebiegają w podziemnych tunelach lub na estakadach nad poziomem ulic."

  Metro może być naziemne. Nie może być na wsi:)
  1. eNN napisał 2012-12-28 11:52:51
   Definicji "metra" zapewne jest wiele. Bazując na tym co podałeś także Poznański Szybki Tramwaj można nazwać metrem (elektryczny, niezależny, bezkolizyjny). Sama nazwa już wyjaśnia, że to nie metro tylko tramwaj.

   Na wsi też może być - np. krańcowe stacje wielkich sieci.

   W Polsce jednak za metro uznaje się kolejkę podziemną, więc wydaje mi się, że użyty przez dziennikarza zwrot "metro nadziemne w Trójmieście" nie w pełni jest poprawne, a służy raczej "podniesieniu wartości" tworzonej inwestycji, co natomiast można uznać za nierzetelność.
   1. macol napisał 2012-12-28 13:21:09
    Ewentualne ma służyć rozróżnieniu tej formy zbiorowego transportu od istniejącej już w Trójmieście Szybkiej Kolei Miejskiej oraz linii tramwajowych.

    Dla przykładu londyński Underground w wielu miejscach wyjeżdża na powierzchnię.

    Dalszy ciąg definicji z Wikipedii brzmi: "Granica między metrem a innymi środkami transportu zbiorowego, do których zaliczyć możemy szybki tramwaj i szybką kolej miejską, nie jest zawsze wyraźnie określona." :)

Dodaj komentarz