Błędy mediów w jednym miejscu dodawaj, oceniaj, komentuj
Zagłosuj
-5
Co złego to nie rząd kliknij tutaj, aby zobaczyć artykuł
W weekendowym numerze darmowego dziennika „Metro” wydawanego przez Agorę pierwsza strona zasłużyła na obszerną notę na Monitorze Mediów.

Po pierwsze, w artykule „Mały pacjent też musi poczekać” czytamy:

„Za zaniedbania w pediatrii atak na Ministerstwo Zdrowia przypuściła opozycja. Minister Bartosz Arłukowicz (z wykształcenia pediatra) jest wściekły. – Nie pozwolę na to, żeby w politycznej grze ktoś bawił się polskimi pacjentami – odpowiedział w wywiadzie radiowym. Obiecuje, że leczenie dzieci będzie lepiej finansowane.”

Następnie zamieszczono wypowiedź innego polityka – Alicji Chybickiej, senatora PO. Nie przedstawiono zarzutów opozycji, które tak „rozwścieczyły” ministra zdrowia, a które, jak można wywnioskować z jego wypowiedzi nie były merytoryczne, a jedynie miały na celu cyniczną „zabawę pacjentem”.

Nie zaznaczono, że minister Arłukowicz swoje stanowisko piastuje od ponad roku.

Po drugie, powyżej artykułu o szpitalach dziecięcych znajduje się tekst zaczynający się od słów:

„Na 25 dni przed Bożym Narodzeniem rząd otwiera kilka ważnych dróg, które ułatwią jazdę po Polsce.”

W jednym zdaniu zawarto połączenie faktu (rząd otwiera drogi) z opinią (ułatwią jazdę po Polsce), co jest złamaniem jednej z podstawowych zasad rzetelności dziennikarskiej.

Warto również zauważyć, że zasługa została wprost przypisana rządowi, co potwierdza umieszczone obok tekstu zdjęcie, na którym znajduje się m.in. premier Tusk i minister Nowak.

Przypomnijmy, że pisząc o sytuacji finansowej szpitali pediatrycznych stwierdzono, że to opozycja oskarża MZ o „zaniedbania” (eufemizm), a nie, że to ministerstwo obiektywnie odpowiada za taką sytuację.

Wisienką na torcie jest oddzielający opisane powyżej dwa teksty, wyeksponowany na żółtym pasku tytuł dotyczący artykułu o kryzysie finansów szpitali, który głosi, że znaleziono „dowód na kompromitację całej klasy politycznej”.

Podsumowując, redaktorzy „Metra” zasługę za wieloletnie inwestycje drogowe przypisują obecnie sprawującej rządy ekipie, natomiast niedobór środków w tegorocznym budżecie jednostki podległej jednemu z ministerstw ich zdaniem obciąża wszystkich polityków.

Gazety powinny mieć swój profil polityczny i światopoglądowy. Nie stałoby się nic złego, gdyby obok informacji o sytuacji szpitali zamieszczono podpisany nazwiskiem dziennikarza komentarz, w którym ocenia, za co jego zdaniem rząd odpowiada, a za co nie.

Jeżeli jednak w jednym tekście, a nawet jednym zdaniu łączy się fakty i opinie, a do tego wbrew podstawowym zasadom nie daje się głosu drugiej strony sporu, stanowi to rażące naruszenie zasad rzetelności i bezstronności dziennikarskiej.

Efekt pracy redaktorów „Metra” nie jest na szczęście dowodem na kompromitację całego dziennikarstwa.

4 komentarzy

 1. CharlesTef napisał 2021-09-05 20:38:29
  “I haven’t seen you in these parts,” the barkeep said, sidling over and above to where I sat. “Designation’s Bao.” He stated it exuberantly, as if low-down of his exploits were shared by means of settlers hither many a firing in Aeternum.


  He waved to a expressionless tun hard by us, and I returned his gesture with a nod. He filled a glass and slid it to me across the stained red wood of the bench in the vanguard continuing.


  “As a betting chains, I’d be delighted to wager a above-board portion of coin you’re in Ebonscale Reach for the purpose more than the swig and sights,” he said, eyes glancing from the sword sheathed on my with it to the salaam slung across my back.


  https://maps.google.tk/url?q=https://renewworld.ru/sistemnye-trebovaniya-new-world/
 2. CharlesTef napisał 2021-09-11 17:19:51
  “I haven’t seen you in these parts,” the barkeep said, sidling settled to where I sat. “Repute’s Bao.” He stated it exuberantly, as if low-down of his exploits were shared by way of settlers around multitudinous a fire in Aeternum.


  He waved to a expressionless tun apart from us, and I returned his indication with a nod. He filled a field-glasses and slid it to me across the stained red wood of the court prior to continuing.


  “As a betting fellow, I’d be assenting to wager a adequate speck of enrich oneself you’re in Ebonscale Reach for more than the swig and sights,” he said, eyes glancing from the sword sheathed on my hip to the capitulate slung across my back.


  http://images.google.co.vi/url?q=https://renewworld.ru/otlichie-new-world-versii-deluxe-i-standart-edition/
 3. UdhLZ napisał 2021-12-04 15:39:44
  <a href="https://doxycycline2022.top">generic doxycycline</a>
 4. IbjIP napisał 2022-02-01 18:58:13
  <a href="https://seroquel4all.top">where to buy seroquel</a>

Dodaj komentarz