Błędy mediów w jednym miejscu dodawaj, oceniaj, komentuj
Zagłosuj
0
12 mld zł w gotówce? Na pewno w gotówce?
Red. Adam Rogucki z "Rzeczpospolitej" (dodatek z 5. września, s.10) napisał: "(...) KGHM dysponował ponad 12 mld zł gotówki". Teoretycznie jest to możliwe, jednak mocno wątpliwe.

Gotówka to pieniądz w formie fizycznej, a więc tylko monety i banknoty. Zgromadzenie 12 mld zł w gotówce to nie lada wyczyn.

Błąd jest bardzo częsty, wręcz nagminny. Warto jednak pamiętać o definicji słowa "gotówka" i poprawne używanie tego terminu. Szczególnie w artykułach ekonomicznych, choć jak wspomniałem (na usprawiedliwienie red. Roguckiego) nawet w mediach ekonomicznych błąd ten jest powszechny.

3 komentarzy

 1. adam_ski napisał 2012-09-11 14:39:57
  Potocznie może i gotówka to pieniądz fizyczny, jednak w ekonomii i prawie gotówka to pieniądz o najwyższym stopniu płynności, obejmujący fizyczną gotówkę i równoważne z nią aktywa (np. rachunki bieżące). Ważny jest kontekst. Wiem, wiem, definicja słownikowa itede...
  1. eNN napisał 2012-09-14 09:57:32
   Z jednej strony piszesz, że "potocznie może i gotówka to pieniądz fizyczny", a potem "wiem, definicja słownikowa"... Zaprzeczasz sam sobie.

   Definicja słownikowa to właśnie "pieniądz fizyczny", natomiast potocznie (błędnie!) jako gotówkę określa się np. przelew pieniężny (jako kontrast do rat/kredytu itp).
   Jeżeli taki błąd wystąpiłby w artykule o gotowaniu czy formule 1 to można by przymknąć oko, ale jeżeli taki błąd znajduje się w poważanej gazecie, poruszającej temat gospodarczy (ekonomiczny) to trzeba reagować.
  2. eNN napisał 2012-09-14 10:01:55
   czy możesz mi pokazać gdzie w ekonomii czy prawie środki pieniężne na rachunku bieżącym określa się mianem "gotówki"? Pytanie bez złośliwości, po prostu jeśli dysponujesz wiarygodnym źródłem to proszę o linki albo pozycje książkowe. Chętnie się zapoznam...

Dodaj komentarz